Mało która firma może poszczycić się tak długą, nieprzerwaną działalnością jak niemiecki Kramer. Firma założona w 1925 roku jest obecnie liczącym się na świecie producentem ładowarek kołowych i teleskopowych. Jednakże początki jej historii związane są z ciągnikami rolniczymi, których produkcji zaprzestano dopiero w 1973 r. Pierwsza ładowarka z napędem na wszystkie koła pojawiła się w ofercie w 1959 r.
Od momentu rozpoczęcia produkcji innowacyjnych jak na ówczesne czasy ładowarek z napędem 4x4 Kramer nieustannie udoskonala swój asortyment i dostosowuje go do wymagań rynku. Jednym z kamieni milowych w działalności przedsiębiorstwa było np. wprowadzenie do produkcji w 1987 r. ładowarki kołowej Kramer 321 SL z obiema osiami skrętnymi, która znalazła ponad 10 tys. nabywców i była najlepiej sprzedającą się ładowarką w tamtych czasach. W 2000 r. doszło do połączenia firmy z austriackim producentem maszyn budowlanych - firmą Neuson, w wyniku czego powstało przedsiębiorstwo Neuson Kramer Baumaschinen AG, a 7 lat później po połączeniu z Wacker Construction Equipment AG utworzono Wacker Neuson SE, którego częścią Kramer jest do dzisiejszego dnia.
PEŁEN ZAKRES ŁADOWAREK
Tegoroczny jubileusz 90-lecia firmy był dla nas okazją do zwiedzenia we wrześniu aktualnej siedziby przedsiębiorstwa, która od 2008 r. zlokalizowana jest w miejscowości Pfullendorf, w Niemczech. Nowoczesny zakład, którego powierzchnia produkcyjna wynosi 31 tys. m2, zatrudnia ponad 500 pracowników (liczba ta uległa podwojeniu w ciągu ostatnich 10 lat wraz ze wzrostem produkcji firmy). Funkcjonują tutaj równocześnie dwie linie montażowe oraz nowoczesna lakiernia proszkowa, których możliwości produkcyjne sięgają 6 tys. maszyn rocznie. Kontrola jakości na każdym etapie montażu maszyny, a także kompleksowe testy po jej zmontowaniu pozwalają zachowywać wysoką jakość końcową produktów. Z zakładu wyjeżdżają ładowarki kołowe z ramionami załadowczymi: teleskopowymi i sztywnymi oraz ładowarki teleskopowe przeznaczone dla rolnictwa, budownictwa oraz usług komunalnych. Produkowane są tutaj nie tylko ładowarki z logo Kramera, lecz także maszyny dla marek wchodzących w skład koncernu Wacker Neuson SE, czyli Weidemann i Wacker Neuson. Wytwarza się w tym miejscu także ładowarki dla firmy Claas (współpraca w tym przypadku będzie trwała jeszcze 2,5 roku).
Od 2012 r. firma oferuje pod swoją marką linię ładowarek przeznaczonych specjalnie dla rolnictwa, wyróżniających się charakterystycznym ciemnozielonym kolorem, na jaki malowane były ciągniki produkowane przez Kramera w latach 50. i 60. XX w. W gamie maszyn ze sztywnym ramieniem znajdziemy ładowarki o ładowności od 650 kg do 2900 kg i klasie pojemności łyżki od 0,25 m3 do 1,15 m3. Ładowarki kołowe z wysuwanym ramieniem mają natomiast udźwig od 1730 kg do 2300 kg (klasa pojemności łyżki od 0,75 m3 do 0,95 m3). Gamę produktów uzupełniają ładowarki teleskopowe z ładownościami od 800 do 2500 kg. Ładowarki w zależności od wielkości wyposażane są w silniki od znanych producentów, takich jak Yanmar, Kohler lub Deutz.
WKRÓTCE W OFERCIE
Wrześniowe obchody z okazji 90-lecia firmy były także okazją do zaprezentowania dziennikarzom nowych modeli maszyn, które wejdą do sprzedaży w 2016 r. Nowością w gamie ładowarek kołowych z teleskopowym ramieniem będzie maszyna o oznaczeniu KL 19.5T, która powstała na bazie modelu KL 19.5 wyposażonego w sztywny wysięgnik. Maszyna będzie charakteryzowała się wysokością podnoszenia na poziomie 4,25 m i maksymalnym udźwigiem rzędu 1600 kg. Zaletami nowej maszyny będą także kompaktowe wymiary (długość 2,45 m i wysokość 1,6 m), co z pewnością pozwoli na zastosowanie jej w ciasnych oborach lub budynkach magazynowych. Jak mówią przedstawiciele firmy Kramr, jest to ładowarka, do powstania której przyczynili się sami klienci zgłaszający zapotrzebowanie na taką konstrukcję. Model KL 19.5 spełniał z reguły związane z nim oczekiwania, miał jednak problemy z załadunkiem materiału do niektórych większych wozów paszowych i nawet przedłużane ramię załadowcze dostępne dla tego modelu nie zawsze pomagało. Model KL 19.5T zostanie oficjalnie zaprezentowany na targach Agritechnica 2015 w Hanowerze, a w ofercie sprzedawców pojawi się na początku 2016 r.
Kolejną z planowanych na rok 2016 nowości jest ładowarka teleskopowa KT276. Model ten zastąpi produkowaną od 2012 r. maszynę KT 256. Gabaryty pozostają takie same, jak w dotychczasowym modelu (szerokość 1,98 m i wysokość 1,98 m) podobnie jak wysokość podnoszenia (5,7 m). Zwiększeniu uległ natomiast udźwig, który będzie wynosił 2700 kg. Nowością jest również silnik firmy Kohler KDI 2504 TCR o mocy 75 KM, spełniający normę emisji Stage 3B. Oprócz wspomnianego silnika i większego udźwigu w ładowarce zastosowano także zupełnie nowy układ hydrauliczny o wydajności 100 l/min, który w połączeniu z elektrohydraulicznym sterowaniem i niezależnym od obciążenia przepływem oleju funkcjonuje podobnie jak układ hydrauliczny load-sensing stosowany np. w niektórych modelach ciągników rolniczych. W maszynie zastosowano także kolejną generację układu Smart Handling z trzema trybami pracy (szufla, widły oraz tryb ręczny), który ma za zadania wspomagać i odciążać operatora. Napęd na koła jest natomiast przekazywany za pomocą przekładni hydrostatycznej (produkcji Danfoss) umożliwiającej rozpędzenie ładowarki do prędkości 30 km/h.
Bardzo ciekawą konstrukcją, którą firma Kramer zamierza wdrożyć do produkcji wiosną przyszłego roku, będzie elektryczna ładowarka kołowa o kodowym oznaczeniu KL XX.5e, ze sztywnym ramieniem i pojemności łyżki do 0,6 m3, czyli nowość w klasie małych maszyn. Podwójne „X” w kodowej nazwie sugeruje, że w tej kategorii znajdzie się więcej niż jeden model elektrycznej ładowarki. Produkt ten jest odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie spełniania coraz bardziej rygorystycznych norm spalin i z pewnością znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykorzystanie klasycznych maszyn napędzanych silnikami spalinowymi jest utrudnione bądź czasami niemożliwe.
Artykuł pochodzi z numeru 11/2015 miesięcznika Farmer
Zamów prenumeratę
©
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.